سبد خريد شما : 0 مورد
جمع : تماس بگیرید
سبد خريد شما خالي ميباشد !
محصول بروزرساني
صورتحساب کن

تماس : 09033062970 _ 09196451448

ما 645 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نورپردازی سراسری یا Global illumination

نورپردازی سراسری یا Global illumination

نورپردازی سراسری (به انگلیسی: Global illumination) نام کلی گروهی از الگوریتم‌ها در گرافیک سه‌بعدی رایانه‌ای می‌باشد که به منظور افزودن نورپردازی واقعی‌تر در صحنه‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود. چنین الگوریتم‌هایی نه تنها کار نورهایی که از یک منبع ساطع می‌شوند (نورپردازی مستقیم) را انجام می‌دهند بلکه اشعه‌های نورهایی را که از یک منبع بوده و از طرف اشیای داخل صحنه منعکس می‌شوند (نورپردازی غیرمستقیم) را نیز شامل می‌شوند.به طور نظری، انعکاس نور، شکست نور و سایه همگی از مثال‌هایی برای نورپردازی سراسری هستند چرا که در حین شبیه‌سازی آنها، یک شئ بر رندرینگ شئ دیگر تاثیر خواهد گذاشت.الگوریتم‌هایی که برای محاسبه‌ی تقسیم انرژی نور بر روی سطح استفاده می‌شوند، شباهت بسیار زیادی به شبیه‌سازهای انتقال گرما در مهندسی که با روش اجزاء محدود کار می‌کنند، دارند.

روش

الگوریتم‌های بسیار بسیار مخصوصی برای برنامه‌های سه‌بعدی وجود دارند که نورپردازی سراسری را ایجاد می‌کنند. این الگوریتم‌ها تقریب‌های عددی برای معادلات رندرینگ هستند. برخی الگوریتم‌های شناخته‌شده برای رایانش نورپردازی سراسری؛ پویش مسیر، نقشه‌برداری فوتونی و ریدیوسیتی می‌باشند. روش‌های ذیل در زیر بررسی خواهند شد:

    واژگون‌سازی: L = ( 1 − T ) − 1 L e {\displaystyle L=(1-T)^{-1}L^{e}\,} {\displaystyle L=(1-T)^{-1}L^{e}\,}
        در عمل اجرا نخواهد شد.
    بسط دادن: L = ∑ i = 0 ∞ T i L e {\displaystyle L=\sum _{i=0}^{\infty }T^{i}L^{e}} {\displaystyle L=\sum _{i=0}^{\infty }T^{i}L^{e}}
        روش دوجهته: نقشه‌برداری فوتونی + پویش اشعه‌ی توزیع‌شده، پویش مسیر دوجهته، انتقال نور متروپولیس
    تکرار: L n t l e + = L ( n − 1 ) {\displaystyle L_{n}tl_{e}+=L^{(n-1)}} {\displaystyle L_{n}tl_{e}+=L^{(n-1)}}
        ریدیوسیتی

نورپردازی برپایه‌ی تصویر


راهی دیگر برای ایجاد نورپردازی سراسری استفاده از تصویر دامنه دینامیک بالا، که به نقشه‌ی محیط هم شناخته می‌‌شود، است که صحنه را احاطه کرده و نورپردازی می‌کند. این روش نورپردازی برپایه‌ی تصویر نامیده می‌شود.

 

امتیازدهی به این مطلب:
آشنایی با دینامیک سیالات محاسباتی
الگوریتم چیست و چه کاربردی دارد؟

مطالب مرتبط :

 

نظرات

بدون نظر
مهمان
جمعه, 06 مرداد 1396

جدیدترین آموزش های ویژه