سبد خريد شما : 0 مورد
جمع : تماس بگیرید
سبد خريد شما خالي ميباشد !
محصول بروزرساني
صورتحساب کن

تماس : 09033062970 _ 09196451448

ما 573 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

از مفاهیم واژه مایا چه میدانید؟

از مفاهیم واژه مایا چه میدانید؟

سینما وی اف ایکس : سلام.همیشه اسم و عنوان برنامه های کاربردی در حوزه سی جی یکی از جذاب ترن ها و قابل توجه ترین ها است.اینکه بفهمیم دلیل انتخاب عنوان هر برنامه چی بوده و گاها چه مفهومی دارند.این بار در دانشنامه سعی کرده ام واژه Maya که یکی از برنامه های درجه یک در حوزه سی جی است را مورد بررسی قرار دهم .

نتیجه تصویری برای ‪maya‬‏

 

مایا در دنیای سانسکریت:

مایا واژه سانسکریت به معنای «توهم» و ظهور و فریب است، و در آیین هندو اساس ذهن و ماده می‌باشد. مایا نیروی برهمن و متحد با آن است، چنانکه حرارت با آتش. مایا و برهمن با هم ایشوارا نامیده می‌شوند و او خدایی شخصی است که جهان را خلق می‌کند، نگه می‌دارد و مضمحل می‌سازد.مایا پرده و حجابی بر روی برهمن و بر چشم ماست.

تصویر مرتبط

حالا خود سانسکریت چیست؟

سانسکریت یا سَنسکریت (saṃskṛtam संस्कृतम्) زبان باستانی مردم هندوستان و زبان دینی مذاهب هندوییسم، بودیسم و جاینیسم می‌باشد که از لحاظ زبان‌شناسی با پارسی باستان هم‌ریشه است. زبان سانسکریت؛ از خانوادهٔ زبان‌های هندواروپایی به‌حساب می‌آید. نسک ارجمند وداها به این زبان است. در دورهٔ نوین دانش سانسکریت کمک بسیاری به خوانش نبشته‌های این دو زبان باستانی نموده‌است. سانسکریت یکی از زبانهای رسمی ایالت اوتاراکند هند است.واژهٔ سانسکریت از واژهٔ «سامس‌کَرْتَه» (خودساخته) مشتق شده و به معنی خودسازه است. این واژه بعدها معنی «فرهنگی» به‌خود گرفت و زبان سانکریت (سانسکریت واک) به معنی زبان فرهنگ بالا استفاده شد. به این زبان اصطلاحاً دِوا باگا نیز گفته می‌شود که به معنی «زبان خدایان» است. نظریه جدیدی معتقد است که زبان سانسکریت در حوزه فلات ایران شکل گرفته و از جمله حوزهٔ تمدن جیرفت را از جایگاه‌های آن می‌دانند. زبان سانسکریت ارتباط بسیار نزدیکی با زبان اوستایی دارد.

تصویر مرتبط

 مایا (بعنوان تمدن مایا) :

مایا نام گروهی از اقوام سرخ‌پوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی و نام تمدّنی قدیمی در همین منطقه‌است. مایاها که از مشهورترین قبایل سرخپوست بودند، معمولاً شهرهایشان را در دل جنگل‌های بارانی می‌ساختند. حوزهٔ زندگی و فعالیت مایاها حدود جنوبی کشور مکزیک و نیز سرتاسر گواتمالا و السالوادر را شامل می‌شد.قوم مایا پدیدآورندهٔ یکی از تمدن‌های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی بوده که دست‌آوردهای بسیار چشمگیری در هنر، معماری، ستاره‌شناسی و ریاضیات داشته‌است.هم‌اکنون نیز گروه‌هایی از اقوام مایا در مکزیک و گواتمالا بسر می‌برند. مایاها با بهره‌گیری از تمدن‌های گذشته خود نظیر اولمک توانستند در خلال سال‌های۲۵۰ تا۹۰۰ پس از میلاد تمدنی عظیم را در آمریکای مرکزی پایه‌گذاری نمایند. تاریخ مایاها به سه دورهٔ مهم بخش‌بندی شده‌است و دوران‌های پیشاکلاسیک یا زندگی ابتدایی و دوران کلاسیک یا عصر طلایی و دورهٔ پساکلاسیک یا افول این تمدن را شامل می‌شود. این قوم که به گویش‌های متعدد زبان مایایی تکلم می‌کردند و نوعی خط ابتدایی هیروگلیفی نیز داشتند که آثاری را به آن می‌نوشتند.تمدن مایا به دست اقوام مجاور ضعیف شده و سرانجام با هجوم اسپانیایی‌ها از میان رفت. پیش از این اضمحلال، مایاها به دلیل نامشخصی به یکباره تمدن و شهرهای عظیم را رها کردند و به دامان کوهستان‌ها پناه بردند که دلیل این رویداد به سبب از میان رفتن آثار مکتوب آن دوره و روایات گوناگون، هنوز مشخص نیست. پس از آن تمدن مایا رها شد و اقتدار مایاهای کوهستان نیز ابتدا به دست آزتک‌ها و سپس اسپانیایی‌ها از میان رفت. جمعیت مایاهای امروزی که از بازماندگان فرمانروایان دوران باستان آمریکای مرکزی می‌باشند، حدود هفت میلیون نفر است که بیشتر در جنوب مکزیک و نواحی کوهستانی گواتمالا و بلیز به‌سر می‌برند.

نتیجه تصویری برای ‪maya‬‏

گمانه‌زنی دربارهٔ زمان ورود مایاها به آمریکای مرکزی به حدود قرن دهم پیش از میلاد معطوف می‌شود و نخستین نشانه‌های استقرار و سکونت بومیان در اکتشاف‌های باستان‌شناسی مربوط به ۲۶۰۰ پیش از میلاد در کشور بلیز تعیین شده‌است. تقویم مایایی به ۳۱۱۴ پیش از میلاد اشاره دارد و البته یک داستان قدیمی پذیرفته شدهٔ مایایی نیز، حوادث ۱۸۰۰ پیش از میلاد را توصیف کرده‌است. در دوران آغازین پیدایی مایاها آن‌ها ابتدا از نواحی شمالی آمریکا به سمت جنوب آمدند و با سکونت در ارتفاعات گواتمالا تمدن عظیمی را بوجود آوردند. تاریخ تمدن مایاها به سه دورهٔ پیشاکلاسیک، کلاسیک و پساکلاسیک دسته‌بندی شده‌است.

 

مایا ( یک اسطوره ) :

مایا (به یونانی: Μαῖα) (به لاتین: Maia) در اساطیر یونانی، یکی از پلیادس‌ها، و یکی از هفت دختر اطلس و پلیون بود. مایا بزرگترین و زیباترین بین دخترها بود. مایا کمرو و خجالتی بود؛ بدین سبب تنها و بی‌صدا در غاری برروی کوه سایلین در آرکادیا زندگی می‌کرد.زئوس این زن زیبا را پیدا کرد، و عاشق او شد. زئوس در شب به غار او آمد تا با مایا به دور از چشم‌های حسود همسر خود هرا، عشق‌بازی کند. در نتیجه، مایا پسری به نام هرمس برای زئوس به دنیا آورد. مدتی بعد، هرا سبب مرگ یکی از معشوقه‌های دیگرِ همسرش به نام کالیستو شد که برای او پسری به نام آرکاس را به دنیا آورد. در این میان، مایا به زئوس کمک کرد. زئوس به هرمس فرمان داد کودک را به مایا بدهد تا توسط او بزرگ شود. مایا نیز این کار را انجام داد و درنهایت، آرکاس و کالیستو در آسمان‌ها به‌شکل صورت‌های فلکیِ خرس بزرگ و خرس کوچک برای فرار از خشم هرا نهاده شدند.

 

مایا ( بعنوان یک کتاب) :

مایا نام کتابی‌ست نوشتهٔ یوستین گردر نویسنده نروژی که در سال ۱۹۹۹ میلادی در نروژ منتشر شده‌است. این کتاب در سال ۱۳۸۷ توسط مهرداد بازیاری ترجمه شد و نشر هرمس آن را منتشر کرد. فرانک انسانی‌ست که به هیچ رمز و رازی باور ندارد و حیات را در کرهٔ زمین حاصل یک تصادف می‌داند و از طرفی دیگر یک زوج اسپانیایی به نام‌های آنا و خوزه معتقدند از همان لحظهٔ مهبانگ هستی، مسیری مشخص و هدفدار را طی کرده و هنوز هم در راه رسیدن به هدف است. داستان از زبان یک نویسندهٔ انگلیسی به نام جان اسپوک نقل می‌شود. کتاب در واقع نامه‌ایست که فرانک به همسرش نوشته و یک نسخه از آن را در اختیار جان اسپوک قرار داده.

نتیجه تصویری برای مایا نوشتهٔ یوستین
 

مایا (یک شهر در بارسلونا) :

مایا (بارسلونا) (به اسپانیایی: Malla, Barcelona) یک شهرستان در اسپانیا است که در بارسلون واقع شده‌است.

تصویر مرتبط

 

مایا (سرزمین میانه) :

مایار (مفرد: مایا) موجوداتی از رشته‌افسانه‌های تالکین می‌باشند. آنها نیز مانند والاها از تبار آینور، ولی از والاها ضعیف تر هستند. نام مایار در زبان کوئنیایی و از ریشه الفی، مایا به معنی «بسیار عالی، قابل تحسین» است. الف‌ها تعداد مایاها را نمی‌دانند و شاید اندکی از مایاها هستند که در زبان‌های فرزندان ایلوواتار نامی دارند زیرا مایاها، جدا از آمان، در سرزمین میانه به ندرت به صورت‌هایی مرئی برای انسان‌ها و الف‌ها ظاهر شده‌اند. اصلی‌ترین مایاهای والینور که اسامی شان در تاریخ‌های دوران الدرها به خاطر سپرده شدند:

ایلماریه (کمک دست واردا):
ایونویه :تالکین نوشته است که مایار «ارواحی بودند پیش از اینکه جهان آغاز شود، مانند والار اما از درجه کمتری برخوردار بودند». بسیاری از مایاها با یک والا در ارتباط بودند. برای نمونه، اوسه و اوینن، که در دریاها حکومت می‌کردند، تحت فرمان اولمو بودند، در حالی که کورمو، که در سرزمین میانه به عنوان سارومان شناخته می‌شد، زیر فرمان آئوله بود. سائورون نیز پیش از اینکه توسط ملکور پلید شود، زیر فرمان آئوله بود. ملکور (شناخته شده در سینداری به عنوان مورگوت)، یک والا پلید بود، که بسیاری از مایاها را به خدمت خود گمارد. این افراد شامل سائورون، ضد قهرمان اصلی ارباب حلقه‌ها، و بالروگ می‌باشند.
ایستار : در هزاره اول دوران سوم، والاها چند مایا را به سرزمین میانه فرستادند تا با سائورون مبارزه نمایند. آنها مهارت‌های زیادی داشتند، اما در پوشش یک پیرمرد ظاهر شدند. مأموریت آنها هدایت الف‌ها و انسان‌ها با به دست آوردن اعتماد و گسترش دانش بود و به فرقه ایستار معروف بودند و شامل:  گندالف خاکستری (اولورین یا میتراندیر؛ بعدها با نام گندالف سفید)،  سارومان سپید (کورمو یا کورونیر؛ بعدها با نام سارومان بسیار رنگ)، راداگاست قهوه‌ای (آیوندیل)،  جادوگران آبی (آلاتار و پالاندوی) می‌شدند.

نتیجه تصویری برای ‪autodesk maya‬‏

سینما وی اف ایکس : بعنوان صحبت پایانی دیدید که واژه مایا هم گستردگی در استفاده به شکل گسترده دارد...اما اگر مانند من کمی دقت کرده باشید واژه های آشنایی چون مانترا در برنامه هودینی ، یا منتال ری در سایر برنامه ها ، یا هودینی ...همگی برگرفته از یک باور یا یک فرهنگ یا یک خصیصه یا عنوان یک شخصین قابل توجه قدیمی هستند که اشاره به اهمیت وقدرت آن  برنامه دارند.همین برنامه مایا که از آن در دنیای سی جی استفاده می شود نیز از همین مفاهیم برای صدا کردنش استفاده شده است.

 

موفق باشید.

امتیازدهی به این مطلب:
گرافیک دوبعدی و هندسه دوبعدی
از مفاهیم واژه هودینی چه میدانید؟

مطالب مرتبط :

 

نظرات

بدون نظر
مهمان
جمعه, 06 مرداد 1396

جدیدترین آموزش های ویژه